Súkromná spojená škola - Súkromné centrum špecialnopedagogického poradenstva

Užitočné informácie

Ako pripraviť dieťa na stretnutie?

Počas diagnostického stretnutia u nás je vhodné, aby bolo dieťa oblečené a obuté pohodlne – prineste mu na prezutie papuče a pokojne môže prísť v domácom oblečení.

Chceme Vás poprosiť, najmä ak k nám idete s malým dieťaťom (resp. s dieťaťom, ktoré má strach z nového prostredia), aby ste ho na stretnutie s nami vopred pripravili vhodnou formou. Prosíme, nehovorte dieťaťu, že ide k pani doktorke, zvykne to vyvolať zbytočný stres a úzkosť. Namiesto toho môžete napr. povedať, že idete na návštevu, zahrať sa s novými tetami. Naše prostredie je prispôsobené na takýto spôsob diagnostiky, takže namiesto pani doktorky v bielom plášti tu Vaše dieťa ozaj nájde „tetu“ (psychologičku/špeciálnu pedagogičku), ktorá vedie diagnostiku formou hry v priestoroch pripomínajúcich škôlku.

Ak k nám idete so starším dieťaťom – školákom môžete mu povedať, že sa ide porozprávať, pozerať obrázky, riešiť hádanky/hlavolamy, prípadne, ak ide o mladšie dieťa, tiež sa zahrať.

Taktiež Vás prosíme, aby ste dieťa už dopredu NEpripravovali na naše stretnutie slovami „neboj sa, nemáš sa čoho báť“, prípadne „neboj sa, veď nedostaneš injekciu“. Dieťa je po takýchto slovách v strehu a paradoxne, začne sa báť. Samozrejme, to neplatí, ak sa dieťa samo začne viditeľne báť, vtedy je na mieste ho upokojiť.

Veríme, že sa nám spoločnými silami podarí pripraviť dieťa na stretnutie u nás tak, aby sa tu cítilo čo najpríjemnejšie.

Na základe našich skúseností sme presvedčení o tom, že nie je vhodné, aby sa diagnostiky dieťaťa zúčastňovali jeho súrodenci. Ak ich z nejakého dôvodu musíte priviesť so sebou, prosíme, príďte s ďalšou dospelou osobou, ktorá na nich zatiaľ dohliadne.