O autizme

Dokument o živote detí s autizmom

Autisti Prešov

Svetový deň informovanosti o autizme, ktorý vyhlásila OSN na 2. apríla, si pripomenuli aj v Prešove benefičným galakoncertom. Plná sála PKO – Čierny orol aplaudovala deťom i zvučným menám.
PREŠOV. Škola pre autisitické deti, regionálne centrum Francesco i Krajské autistické centrum sa nachádza v Prešove na Vodárenskej ulici. Na Svetový deň informovanosti o autizme pripravili benefičný koncert.


Zaplnené hľadisko sledovalo film o prešovskom zariadení pre autistov a krv im rozprúdila skupina Young Stars, ktorú tvoria deti zamestnancov a súrodenci detí s autizmom, pod vedením pani učiteľky Soničky Spišákovej.
S mladými hviezdami i sólovo vystúpila aj žiačka školy pre autistické deti Julka Letová, ktorá dostala obecenstvo do varu.

Dobrý pocit pretrval
Večerom sprevádzala moderátorka Veronika Slaninková.

„Teším sa, pretože som túto školu vnímala úplne od začiatku, keď vznikala. Vtedy som sa prvýkrát stretla s Evou Turákovou. A pocit, ktorý som mala na začiatku, sa doteraz nezmenil,“ prezradila moderátorka, ktorá postupne na pódiu vítala umelcov, čo prišli podporiť autistické detičky.

Najväčšou hviezdou bola vokálna skupina Fragile pod vedením Braňa Kostku, domácu hudobnú scénu zastupovali BB Country, Žobráci, Chiki liki tu-a a Martin Husovský z Komajoty.

Benefíciu neodmietli
Posledne menovaný zahral dve zhudobnené básne od učiteliek, ktoré učia deti s autizmom.
„Ich dlhoročné skúsenosti a pocity z toho, ako by sa tieto deti vyjadrovali, zachytávajú do svojich básničiek. Tie sa postupne zhudobňujú. Oslovení sú aj ďalší ľudia, nie som jediný autor,“ povedal M. Husovský a dodal, že sa postupne pripravuje celé cédečko.
Benefičný koncert podporil svojou účasťou bez zaváhania: „Spoznali sme sa už pred rokom. Boli sme na Vodárenskej aj na návšteve, dokonca s naším malým. Celá tá idea sa mi páči a je to naozaj benefícia, pri ktorej som si stopercentne istý, ako sú využité tie zdroje.“
S podporou koncertu nemali problém ani Chiki liki tu-a. „Kopčák ma oslovil, že to jeho sestra robí a hotovo. Povedal som, že keď zorganizujú, tak prídem. A sme tu,“ vyhlásil Ľuboslav Petruška, ktorý kedysi hral s bratom riaditeľky autistického centra v spoločnej skupine Kathegories muflon.
Autizmus nie je viditeľná choroba, ale je to odlišný spôsob bytia a myslenia. Každý autista si vyžaduje špecifický prístup. Krajské autistické centrum v Prešove je prvé zariadenie na báze týždenného pobytu pre autistické deti na Slovensku.
www.youtube.com/watch?v=MZFwTf1In44

Chceli by sme sa s Vami podeliť o toto úžasné video, o ktorom sme sa dozvedeli na našom poslednom projektovom stretnutí projektu Moja práca je moja budúcnosť v Rumunsku. Video sme stihli pre Vás i preložiť do slovenčiny. Len kliknite na ozubené koliesko – vyberte Language – Slovak – a dozviete sa opäť niečo viac o našich úžasných deťoch
www.youtube.com/watch?v=7JdCY-cdgkI

Dokument o živote detí s autizmom
Dokument zo života detí s autizmom bol natočený v priestoroch Súkromnej základnej školy s materskou školou pre žiakov s autizmom a Francesca – regionálneho autistického centra na Vodrárenskej ulici č. 3 v Prešove

Týmto sa chceme poďakovať všetkým úžastným rodičom ešte úžastnejších detí s autizmom za dôveru. Vaše deti sú pre nás darom a inšpiráciou. Poďakovanie patrí všetkým dobrým ľuďom, ktorí nás akým koľvek spôsobom podporujú. Veľká vďaka patrí talentovaným mladým ľuďom, Kunesovi, Robovi a Maťovi Husovskému, bez ktorých by toto dielko nevzniklo.

www.youtube.com/watch?v=vfZ-XwJgNmk

Hore